Technical Program

(A pdf version of the program is available here)
(Instructions for presenters are available here)


Thursday, 5 November 2009

09:00-09:15 Welcome Message - Shrikanth Narayanan

09:15-10:15 Invited Talk
Chair: Shrikanth Narayanan
09:15-10:15
Conversations with a Virtual Science Tutor in Multimedia Learning Environments
Wayne Ward and Ronald Cole


10:15-13:00 Oral Session
Chair: Elmar Nöth

10:15-10:35
Fantasy, Curiosity and Challenge as Adaptation Indicators in Multimodal Dialog Systems for Preschoolers (OP1)
Theofanis Kannetis, Alexandros Potamianos, Georgios N. Yannakakis

10:35-10:55
Comparison of Child-Human and Child-Computer Interactions based on Manual Annotations (OP2)
Matthew Black, Jeannette Chang, Jonathan Chang, Shrikanth Narayanan


10:55-11:20 Coffee Break


11:20-11:40
Interacting with Stories (OP3)
Ashley Robinson, Chao Peng, Francis Quek, Yong Cao

11:40-12:00
Whole Body Interaction for Child-Centered Multimodal Language Learning (OP4)
Alberto Gonzalez, John Borland, Kathleen Geraghty

12:00-12:20
Automatic Childhood Autism Detection by Vocalization Decomposition with Phone-like Units (OP5)
Dongxin Xu, Jeffrey Richards, Jill Gilkerson, Umit Yapanel, Sharmistha Gray, John Hansen

12:20-12:40
Towards a Language-independent Intelligibility Assessment of Children with Cleft Lip and Palate (OP6)
Tobias Bocklet, Andreas Maier, Korbinian Riedhammer, Elmar Nöth

12:40-13:00
A Review of ASR Technologies for Children's Speech (OP7)
Matteo Gerosa, Diego Giuliani, Shrikanth Narayanan, Alexandros Potamianos


13:00-14:30 Lunch


14:30-16:00 Poster Presentations
(All presenters are expected to be present during both poster sessions)

14:30-15:15 Poster Session I
Chair: Diego Giuliani

Assessing the Stress/Neutral Speech Environment in Adult/Child Interactions for Applications in Child Language Development (PP1)
Sanjay Patil, John Hansen, Jill Gilkerson, Sharmistha Gray, Dongxin Xu

Automatic Classification of Reading Disorders in a Single Word Reading Test (PP2)
Andreas Maier, Stefanie Horndasch, Elmar Nöth

Robustness Optimization of a Speech Interface for Child-Directed Embedded Language Tutoring (PP3)
Oliver Jokisch, Horst-Udo Hain, Rico Petrick, Rüdiger Hoffmann

Avoiding Speaker Variability in Pronunciation Verification of Children's Disordered Speech (PP4)
Oscar Saz, Eduardo Lleida, W.-Ricardo Rodríguez

Comparing Child and Adult Language: Exploring Semantic Constraints (PP5)
Ismaïl El Maarouf, Farida Saïd, Jeanne Villaneau, Dominique Duhaut

Pilot Experiments on Children's Voice Recording (PP6)
Sawit Kasuriya and Alistair D. N. Edwards

Recognizing Child's Emotional State in Problem-Solving Child-Machine Interactions (PP7)
Serdar Yildirim, Shrikanth Narayanan

15:15-16:00 Poster Session II
Chair: Kay Berkling

Learning Meaningful Units from Multimodal Input and the Effect of Interaction Strategies (PP8)
Louis ten Bosch, Lou Boves, Okko Räsänen

Child Selection of Learning Methods: A Corpus Based on Real-World Data (PP9)
Heikki Ruuska, Shinya Kiriyama, Yoichi Takebayashi

Preliminary Study of Stress/Neutral Detection on Recordings of Children in the Natural Home Environment (PP10)
Umit Yapanel, Dongxin Xu, John Hansen, Sharmistha Gray, Jill Gilkerson, Jeffrey Richards

From Competitive to Social Two-player Videogames (PP11)
Jesús Ibáñez Martínez, Carlos Delgado-Mata

Incorporating Music into the Study of Algorithms and Computer Programming (PP12)
Takeo Tatsumi, Yoshiaki Nakano, Kiyoshi Tajitsu, Haruhiko Okumura, Yasunari Harada

An Automatic Screening Test for Preschool Children: Theory and Data Collection (PP13)
Tobias Bocklet, Cordula Winterholler, Andreas Maier, Maria Schuster, Elmar Nöth

Upper Limb Rehabilitation and Evaluation of Children Using a Humanoid Robot (PP14)
Douglas Brooks, Ayanna Howard

16:00-16:15 Coffee Break

16:15-18:30 Panel: Children, Interactive Technologies and Health & Well being Applications
Chair: Alexandros Potamianos